NEGA IN VZDRŽEVANJE
SPLOŠNO
Po končanem polaganju:
– čeprav je lepilo suho že po 24-ih urah in lahko prostore že uporabljate priporočamo, da le to storite previdno, saj lepilo še vedno nima končne trdnosti – če se je parket oljil ali lakiral po položitvi (ni bil položen gotov parket), je pohoden po 24-ih urah. Upoštevati pa je treba, da se olje z voskom dokončno posuši (mikro sušenje) po 14-ih dneh, lak pa po 21-ih dneh. Parket v tem obdobju uporabljamo s povečano pazljivostjo in ga z ničemer ne pokrivamo – pohištvo se lahko v prostor namesti po sedmih dneh (pohištvo premikamo z dvigovanjem in ga ne vlečemo po tleh!)
Priporočila za zaščito tal pred poškodbami:
– na predmete, ki jih premikamo (miza, stoli) je priporočljivo na nogice (oziroma spodnje dele) prilepiti zaščitna sredstva (filc, pluta, pvc ščitniki,…) – na stolih, ki se premikajo s pomočjo kolesc, je priporočljiva uporaba mehkih kolesc iz gume in pa uporaba ustrezne podloge za stole – pred prostori s parketom predlagamo uporabo predpražnika, ki prepreči vnos peska, kamenčkov in vode – odsvetujemo hojo po parketu z visokimi petkami, saj le te poškodujejo parket – izogibamo se trajni izpostavljenosti parketa visoki vlagi saj ta škoduje lesu – v primeru sobnih rastlin priporočamo uporabo podlog pod lončki, ki ne prepuščajo vlage, saj lahko ta trajno poškoduje vaš parket.
Nega in čiščenje:
– ob položitvi gotovega parketa ga čistite v skladu z navodili proizvajalca parketa – pri sveže položenem, oljenem ali lakiranem parketu, prvih 14 dni ne priporočamo čiščenja z vodo, prav tako je potrebno previdno čiščenje z ostalim (sesanje, pometanje, …) – za čiščenje priporočamo mehko omelo, mehko krtačo na sesalcu ali pa krpo maslenko – pri čiščenju z vodo je potrebno v to dodati posebno čistilo za oljen oz. lakiran parket, krpo, ki naj bo mehka, pa dobro ožeti – za čiščenje NIKOLI ne uporabljamo čistilcev na paro, premokrih krp, agresivnih čistil ali pregrobih krtač, saj lahko RESNO poškodujejo parket – priporočamo obnovitev zaščitnega sloja olja, preden se ta preveč izrabi – lakiran parket lahko osvežimo z nanosom zaščitnega negovalnega premaza
Vzdrževanje klimatskih razmer v prostoru:
Če boste poskrbeli za dobro in zdravo klimo za ljudi se bo tudi vaš parket počutil dobro in z njim ne boste imeli težav (temeperatura med 15° in 24°, relativna zračna vlažnost med 50 in 65%). Previsoko vlažnost lahko regulliramo z vklopom klimatske naprave ali gretja, za prenizko vlažnost pa priporočamo uporabo vlažilcev zraka, da preprečimo izsušitev prostora in parketa, še posebej v času kurilne sezone. Če tega ne upoštevamo, se lahko v parketu pojavijo neenakomerne reže, ki pa lahko izginejo, ko se v prostoru vzpostavijo normalni pogoji.
POPRAVILO NAPAK
Največje težave pa nam lahko povzroči vlaga. (poškodbe od vlage na površini parketa in njegovi notranjosti)
To se lahko zgodi iz več razlogov: – previsoka vlažnost ali neustrezna izolacija – izoliranost materiala pod parketom – polaganje izloacije na neravnih tleh – slabo tesnenje spojev izolacije – napaka v izolacijskem materialu
Če se pojavijo poškodbe tal zaradi vlage, je to ena najbolj kompleksnih napak, ki zahtevajo skoraj popolno prenovo tal (kompletno odstranjevanje parketa, hidro in toplotne izolacije, … )
Nihanje parketa
Takšna napaka ni neobičajna, temu pa se je potrebno izgoniti med namestitvijo in pri tem upoštevati nekaj pravil:
– obvezna uporaba ustreznih premazov, izolacijskega materiala in lepil – ravna tla – ustrezno posušeni sveži estrihi
Za odpravo nihanja talne obloge, je potrebno odstraniti vse plavajoče deščice in preveriti stabilnost podloge, tal, izolacije. Če večjih težav ni, se odstranjene deščice z ustreznimi lepili prilepi nazaj.
Škripanje parketa
Škripanje parketa ne predstavlja posebnih nevarnosti je pa lahko zelo moteče za nas ali naše sosede. Do tega pride zaradio:
– praznin med in pod deskami – uničenje slojev med parketi
V prvem primeru se lahko težava enostavno reši z zvrtanjem majhne luknjice v parket, prazen prostor se zapolni z lepilom, luknjica pa se zapre s kitom. V drugem primeru pa je potrebno del odstraniti in ponovno na novo položiti del, kjer je prišlo do težave.
Majhne kozmetične napake
Do večine teh napak in poškodb pride zaradi nepremišljenega in nepravilnega ravnanja s parketom. Naj bo to nepravilno premikanje pohištva, padcev različnih predmetov na tla, visoke pete, domače živali itn. Majhne napake lahko popravimo z zaščitnim lakom (tanka plast). Večje praske in vdrtine pa se lahko napolnijo s kitom (barva naj bo čim bližje barvi parketa), po tem pa obdelan del še pobrusimo in polakiramo.
Če je poškodovana večja površina svetujemo, da se obnovi celoten vrhnji sloj (brušenje in lakiranje).
Obnova starega parketa
Obnova starega in obrabljenega parketa je zahtevna, vendar se po obdelavi parket skoraj ne razlikuje od parketa, ki je bil na novo položen. Odsvetujemo vam, da se tega lotite sami, saj za to potrebujete ustrezno opremo in znanje (lahko se zgodi, da tla po brušenju ostanejo valovita, zaradi preveč zbrušenega materiala). Po natančnem brušenju prask in poškodb se površina očisti, zapolnijo se vrzeli in špranje, parket se spolira s smirkovim papirjem in prelakira s tremi plastmi laka.
Če boste upoštevali vsa navodila za uporabo ter vzdrževanje boste dosegli dolgo življensko dobo vašega parketa, ki bo razveseljeval tudi generacije za vami!
NEGA NAOLJENEGA PARKETA
Suho (redno čiščenje) oljenega parketa
– pometanje – sesanje (uporaba mehke krtače) – brisanje s krpo maslenko
Občasno (mokro čiščenje) in odstranjevanje madežev
– čiščenje z vodo, kateri moramo dodati čistila za oljen parket (brez teh čistil, bi olje izgubilo svojo zaščitno funkcijo), krpa oziroma pripomoček za čiščenje ne sme biti preveč moker, saj lahko s tem škodimo našemu parketu
Obnovitveno oljenje parketa
– obnovitveno oljenje je odvisno od intenzivnosti uporabe prostora in obrabe parketa – priporočamo, da se zaščitni sloj obnovi. še preden se preveč izrabi ali izsuši – priporočamo, da bolj obremenjene površine (recimo pri vhodnih vratih, parket v kuhinji, …) naoljite bolj pogosto, kot manj obremenjene (spalnica, drugi, manj obremenjeni prostori, …)
NEGA LAKIRANEGA PARKETA
Suho (redno čiščenje) lakiranega parketa
– pometanje al uporaba mehkega omela – sesanje (uporaba mehke krtače) – brisanje s krpo maslenko
Občasno (mokro čiščenje) in odstranjevanje madežev
– čiščenje z vodo, kateri moramo dodati čistila za lakiran parket (brez teh čistil, bi olje izgubilo svojo zaščitno funkcijo), krpa oziroma pripomoček za čiščenje ne sme biti preveč moker, saj lahko s tem škodimo našemu parketu – pri tem nikoli ne uporabljamo agresivnih čistil, ki lahko škodijo sloju laka
Obnovitveno lakiranje parketa
– obnovitveno lakiranje je odvisno od intenzivnosti uporabe prostora in obrabe parketa – ob manjši obrabi je možno lepši videz oziroma osvežitev videza doseči s polirnimi negovalnimi sredstvi – pri večji in močnejši obrabi pa je potrebno zgornji sloj pobrusiti in na novo prelakirati vso površino
POGOSTA VPRAŠANJA
OBNOVA PARKETA
Če smo upoštevali vse korake pri polaganju in vzdrževanju, lahko v parketu uživamo tudi več kot 100 let!
KAJ JE VINILNA TALNA OBLOGA?
HITROST VGRADNJE
Pri nas lahko izbirate med gotovimi parketi, laminati, vinilnimi talnimi oblogami, …
ČAS ZA OBNOVO PARKETA
Čas obnove je odvisen predvsem od uporabe oziroma pohodne frekvence. Gostinski lokali, gospodarski objekti, vrtci in šole so izpostavljeni večji pohodonsti, kar pomeni, da se bo parket prej obrabil in ga bo potrebno prej obnoviti. V bivalnih prostorih, kjer parket redno in pravilno vzdržujemo, ga bo potrebno obnoviti približno vsakih 10 let. Na čas obnove v največji meri vplivamo tudi sami – s pravim ravnanjem s parketom!
PARKETI IN LESNI ČRVI
– parket pobrusiti do zdravega lesa – uporabiti ustrezna zaščitna in premazna sredstva – ponovno lakirati.
Ob vseh težavah je delo najbolje prepustiti strokovnjakom, torej nam. Pokličite nas!
PARKETI IN TALNO GRETJE
– zaporedje del – uporaba pravih lepil in premazov – debelina parketa ne sme biti debelejša od 10 – 15 mm – dobro položen in pravilno posušen estrih
PREKRIVANJE KERAMIKE
– če ploščice ne odstopajo, moramo preko njih potegniti izravnalno maso in s tem izravnamo podlogo ter zapolnimo reže (fuge) med ploščicami – če se odločate za parket ali laminat bo dovolj, če se ploščice razmasti in premaže s premazom za boljši oprijem (seveda če je ob tem upoštevano dejstvo, da so tla ravna)
Pred vsakim polaganjem nove talne obloge je potrebno preveriti, ali so tla ravna, da se izognemu poznejšim težavam, ki bi lahko nastale ob neravnih tleh.
TALNE OBLOGE IN CENA?
Vsaka talna obloga ima svoje prednosti in svoje slabosti, vsekakor pa je najboljše, če izberemo talno oblogo, ki se lahko obnavlja. Pri obnovljivih materialih se lahko odločimo za obnovitev, kar s seboj prinaša manj stroškov, kot če bi stare talne obloge menjali za nove.